Main menu:
Tisztelt versenyzők, felkészítő tanárok, szülők!
Megszülettek a Kölcsey Ferenc vers- és prózamondó verseny eredményei.
__________________________________________
Versmondó verseny a magyar kultúra jegyében
A LiterArt Magyartanárok Egyesülete és a Kölcsey Ferenc Főgimnázium pénteken és szombaton, a magyar kultúra napja alkalmából rendezte meg a Kölcsey Ferenc Vers- és Prózamondó Versenyt a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium dísztermében.
A szatmárnémeti LiterArt Egyesület és a Kölcsey Ferenc Főgimnázium január 17–18-án, a magyar kultúra napja alkalmából rendezte meg az iskolások számára évről évre kiírt, hagyományos vers- és prózamondó versenyét. A tanulók idén is szép számmal jelentkeztek a megmérettetésre, ráadásul nem csak Szatmár megyei fiatalok mondták el verseiket, érkeztek szavalók Budapestről, Nyíregyházáról, Vásárosnaményból, Nagybányáról és Nagyváradról is.
Megható pillanatok, nemzeti értékek és igaz tehetségek a Kölcsey irodalmi versenyén
Zsúfolásig telt a Kölcsey Ferenc Főgimnázium díszerme, még a folyosón is álltak. Izgalomteljes várakozás előzte meg a szavaló- és prózamondó versenyt.
A jeles eseményt Pataki Enikő igazgatónő nyitotta meg. Szeretettel köszöntötte a Magyar Kultúra Napja alkalmából szervezett megmérettetés nevezőit, hozzátartozóikat, illetve a hazai és a magyarországi vendégeket, akik jelenlétükkel emelték az alkalom fényét. Kiemelte, mennyire ritka az iskolai irodalmi tusák körében a költészet és a próza egy idejű jelenléte, nemkülönben anyanyelvünk és hagyományaink ápolása, kultúrális értékeink megőrzése és átadása a fiatalabb generáció számára.
A tanárok, a szülők és a diákok összefogása elengedhetetlen ahhoz, hogy a magyar kultúrát, az értékeinket és a tradícióinkat továbbadjuk az utánunk jövő nemzedéknek– fejtette ki Kallós Zoltán főtanfelügyelő helyettes bevezető gondolataiban. Szerinte a családnak igen nagy szerepe van a hagyományaink ápolásában, melyet őrizni és ápolni kell.
A kölcseys konferansziék bemutatták a Magyar Kultúra Napja történetét, majd eképp szóltak a nemzeti értékeinket illetően: A magyar kultúra egyidős a magyarsággal, kijelöli helyünket a világban – értelmet ad nemzeti önazonosságunknak. Hagyományainkat, népszokásainkat, kulturális értékeinket egyetlen szál köti össze, ez édes anyanyelvünk, a magyar nyelv. Felelősséggel tartozunk örökségünk iránt, mely kapaszkodót jelent és tartásd ad. Őriznünk és gyarapítanunk kell kincseinket, hogy az utánunk következő nemzedékek is megélhessék ezt az együvé tartozást. Akkor számít igazi ünnepnek a Magyar Kultúra Napja, ha az utánunk következőknek is megtanítjuk, hogyan őrizzék, miként műveljék, éljék meg és érvényesítsék nemzeti tradícióink tanulságait.
A péntek délután 13:00 órakor kezdődő vetélkedőn meghívottként és zsűriként, Kallós Zoltán főtanfelügyelő helyettes, Szejke Ottília elemi oktatásért felelős tanfelügyelő, Gál Gyöngyi magyar szakos tanfelügyelő és a szervező LiterArt Egyesület elnöke, Márk Nagy Ágota drámapedagógus és színházi rendező, Gál Gyula színművész, Elek György író és újságíró, Bumbulut Krisztina újságíró, a nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium és testvériskola küldöttsége, a budapesti Ady Endre Gimnázium küldöttsége, a nagyváradi Iosif Vulcan Főgimnázium küldöttsége, a nagybányai Németh László Líceum küldöttsége, valamint Szatmár megyei oktatási intézmények csapatai és a Kölcsey tanári kara vettek részt.
A beszédeket követően két kisdiáknak adtak át oklevelet és ajándékot a Miénk a város versenyen tanusított rendkívüli teljesítményük okán. Márton Iringónak és öccsének, Márton Botondnak nem más, mint Demeter Katalin, Magyarország kolozsvári konzula adta át az írásos elismeréseket és a meglepetés könyvcsomagokat.
A szavalatok előtt Ady Endrére emlékezett a nagyérdemű. A kölcseysek rövid, ám lelkiekben felemelő előadással ünnepelték a költőt halálának 100. évfordulója alkalmából. A megemlékezést Pataki Enikő magyartanár és igazgatónő rendezte.
Ezt követően minden korosztály és zsűri elvonult a nekik kijelölt termekbe, hogy elkezdődhessen a verseny. A több mint száz résztvevőt kísérő pedagógusok, szülők és szerettek is a diákokkal tartottak, hogy jelenlétükkel erősítsék őket és oldják az esetleges vizsgadrukkot. A gimnázium második emeleti díszermében a nagyobbak szatmári és környékbeli illetőségű költők verseit szavalták. A szakmai zsűrinek nem volt könnyű dolga, a nebulók igazán komolyan vették a feladatot.
Eredmények
Képek
forrás: szatmar.ro
____________________________________________________
Január 20-án és 21-én Vers- és prózamondó versenyt szerveztek a Magyar Kultúra Napja alkalmából a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban.
A hétvége eseménydúsan telt a Kölcseyben, péntek délután 14:00 órától, szombaton pedig reggel 10:00 órától izgulhattak a versenyzők és hozzátartozóik, hiszen megkezdődött a Magyar Kultúra Napja alkalmából rendezett szavalóverseny, amelyet a Szatmárnémeti LiterArt Egyesület és a Kölcsey Ferenc Főgimnázium szervezett.
Korábbi cikkünkben már olvashatták, hogy az egyes csoportokban induló diákok milyen témában választhatták ki azt a művet, amivel úgy érezték, meggyőzhetik a zsűrit. A bíráknak nem volt könnyű dolguk, a gyerekek nagyon felkészülten érkeztek a versenyre.
A1-es kategóriában első helyezést ért el Volfer Dóra II. osztályos tanuló a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumból, második lett Csorvási Panka I. osztályos tanuló szintén a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumból, harmadik pedig Kárpinszki Benedek II. osztályos tanuló lett, a 10-es Számú Általános Iskola diákja.
Dícséretet kapott Butean Dániel I. osztályos tanuló a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumból, Nagy Jázmin II. osztályos tanuló a Mircea Eliade Általános Iskolából, Lukács Jázmin I. osztályos tanuló a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumból, és Máté Eszter I. osztályos tanuló az Avram Iancu Általános Iskolából.
A Kölcsey Ferenc Szülői Egyesület különdíját Mudure Cristina Maria II. osztályos tanuló kapta az Érszakácsi Általános Iskolából, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium díját pedig Czumbil Petra II. osztályos tanuló, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákja vehette át.
A2-es kategóriában első helyezést ért el Lieb-Nemes Fanni III. osztályos tanuló a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumból, második lett Jánk Kitty IV. osztályos diák a Szatmárnémeti Református Gimnáziumból, szintén második lett Kárpinszki Zsófia a 10-es Számú Általános Iskola diákja, harmadik pedig Kiss Bálint IV. osztályos tanuló, a Szatmárnémeti Református Gimnázium tanulója lett.
Dícséretet kapott Varga Tamara III. osztályos tanuló a Ion Creanga Általános Iskolából. A Kölcsey Ferenc Szülői Egyesület különdíját Pallai József III. osztályos tanuló, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákja kapta.
B1-es kategóriában első helyezést ért el Staharoczky Balázs V. osztályos tanuló, a Nagybányai Nicolae Iorga Általános Iskola diákja. Második lett Matuz Anna V. osztályos tanuló, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium dákja, és harmadik helyen végzett Matkó Viven VI. osztályos tanuló, az Avram Iancu Általános Iskola diákja.
A Literart Egyesület különdíját kapta Maroscsák Dániel VI. osztályos tanuló, a Johann Ettinger Német Elméleti Líceum diákja, a Kölcsey Ferenc Szülői Egyesület díját Heil Dominik VI. osztályos tanuló, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákja kapta, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium díját pedig Veszprémi Tamara VI. osztályos tanuló, a Nagykárolyi Elméleti Líceum diákja vehette át.
B2-es kategóriában első helyezést ért el Ianuczás Viktória VII. Osztályos tanuló, az Óvári Általános Iskola tanulója. Második lett Boros Noémi VIII. osztályos tanuló, a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum diákja, és harmadik helyen végzett Kása Petra VII. osztályos tanuló, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium diákja.
Dícséretben részesült Medgyesi Kinga VIII. osztályos tanuló a Ion Creanga Általános Iskolából, Pop Erika VIII. osztályos diák a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumból és Sztankovics Alexandra VII. Osztályos tanuló a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumból.
A Literart Egyesület különdíját Leitner Gerlinde, VII. osztályos tanuló, az Aurel Popp Művészeti Líceum diákja kapta, a Kölcsey Ferenc Szülői Egyesület díját Sógor Dóra, VII. osztályos tanuló az Avram Iancu Általános Iskolából, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium díját pedig Merk Eszter, VII. osztályos tanuló, a Nagykárolyi Elméleti Líceum diákja kapta.
C1-es kategóriában első helyezést ért el Balogh Ádám X. osztályos tanuló, a Hám Római Katolikus Teológiai Líceum diákja, második lett Tóth Panna IX. osztályos tanuló, a nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium diákja, harmadik helyen pedig Kánya Réka IX. osztályos tanuló, a Szatmárnémeti Református Gimnázium diákja végzett.
Dícséretet kapott Jánk Péter, X. osztályos tanuló a Hám János Római Katolikus Teológiai Líceumból, Erdei Ingrid IX. osztályos tanuló a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumból, illetve Polacsek Eszter IX. osztáyos tanuló szintén a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumból.
A Literart Egyesület különdíját Mezőfényi Beatrix IX. osztályos tanuló kapta a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumból, a Kölcsey Ferenc Szülői Egyesület díját pedig Újvári Marcell IX. osztályos diák vehette át a Nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnáziumból.
C2-es kategóriában első helyezést ért el Trill Helga, XI. osztályos tanuló, a Budapesti Ady Endre Gimnázium diákja, második lett Moroz Hannelore, a Szatmárnémeti Református Gimnázium XI. osztályos tanulója, harmadik helyen pedig Nyiscsák István Zsolt, a vásárosnaményi II. Rákóczi Ferenc Gimnázium XII. osztályos diákja végzett.
Dícséretet kapott Tatár Zsuzsa, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium XII. osztályos tanulója, Fülöp Dávid, a vásárosnaményi II. Rákóczi Ferenc Gimnázium XI. osztályos diákja, Szabó Adrienn, a budapesti Ady Endre Gimnázium XI. osztályos tanulója és Grebur Krisztina, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium XI. osztályos diákja.
A Literart Egyesület különdíját Mészáros Cynthia, XII. osztályos diák kapta a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumból, a Kölcsey Ferenc Szülői Egyesület díját Pál Eszter XII. osztályos tanuló vehette át a nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnáziumból, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium díját pedig Gunyecz Anna Piroska kapta, a Nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium XII. osztályos tanulója kapta.
forrás: szatmar.ro
Résztvevők listája
Képek
____________________________________________________
Kultúra napja 2016
A Szatmár megyei magyartanárok szervezete, a Literart Egyesület és a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnázium január 22-én első ízben rendezte meg az I–XII. osztályos diákok részére kiírt Kölcsey Ferenc Vers- és Prózamondó Versenyt.
Az I–II. osztályosok
A Magyar Kultúra Napján zajlott megmérettetésre rengetegen jelentkeztek: több mint százan bizonyították tehetségüket, rátermettségüket hat korcsoportban a Kölcsey Ferenc Vers- és Prózamondó Versenyen.
Az első helyszínen, a szatmárnémeti Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban a legkisebbek, az elemisták és a legnagyobbak, a középiskolások versenye zajlott, míg a Bălcescu-Petőfi Általános Iskolában a gimnazisták, az V–VIII. osztályosok álltak a zsűri, valamint a nézők — diáktársak, tanítók, tanárok, családtagok és barátok — elé.
Az első csoport az előkészítős és I–II. osztályos diákoké volt, akiknek „Jó, hogy látlak, Rókakoma” címmel egy szabadon választott, versben vagy prózában íródott állatmesével kellett készülniük. A második csoportban pedig a III–IV. osztályosok szavaltak, nekik „Történetek Csodaországból” címmel egy szabadon választott prózarészletet kellett előadniuk Lázár Ervin, Berg Judit, Méhes György, Bálint Ágnes, Nógrádi Gábor, Csukás István műveiből. Az ügyes apróságok bátran álltak ki a közönség és a zsűri — Szejke Ottilia elemi oktatásért felelős szaktanfelügyelő, Fisár Erika magyartanár és Fülöp Andrea tanítónő — elé, kiválóan szerepeltek. A legkisebbek versenyét végül Kővári Ádám-Kristóf (10-es Számú Általános Iskola, felkészítő: Reich Annamária) nyerte meg, második lett Pató Rebeka (10-es Számú Általános Iskola, felkészítő: Reich Annamária) és Ilonczai Dóra (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Krányák Jusztina), harmadik díjjal pedig Erdei Jázmint (10-es Számú Általános Iskola, felkészítő: Reich Annamária) jutalmazták. Dicséretben részesült Korcsmáros Zsófia Eszter (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Kallós Enikő), Pallai József (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Wolf Henriette) és Loga Szilárd (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő: Pándi Beáta). A Kölcsey Ferenc Főgimnázium különdíját Sulyok Judit (Vetési Általános Iskola, felkészítő: Bozsó Katalin), az RMDSZ Nőszervezetének díját pedig Kiss Bálint (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő: Pándi Beáta) vehette át, míg a Kölcsey Ferenc Főgimnázium Szülőbizottságának díját Medgyesi Edina (Ion Creangă Általános Iskola, felkészítő: Czepeczauer Katalin) kapta meg.
A III–IV. osztálosok
A III–IV. osztályosok versenyét Barta Csilla Brigitta (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Doloczki Márta) nyerte meg, második helyezett lett Maroscsák Dániel (Johann Ettinger Német Líceum, felkészítő: Kovács Éva), a harmadik díjat pedig Lovász Tamás (Avram Iancu Általános Iskola, felkészítő: Sink Irén) és Berei Edina Edda (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő: Mekker Melinda) vehette át. Dicséretben részesült Matuz Anna (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Szőke Réka) és Mézinger Márton (10-es Számú Általános Iskola, felkészítő: Mihálka Tünde), a Kölcsey Ferenc Főgimnázium különdíját Király Tamás (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Szőke Réka), az RMDSZ Nőszervezetének díját Pataki Édua Tamara (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Sárosi Melinda), a Kölcsey Ferenc Főgimnázium Szülőbizottságának díját pedig Lakatos Barbara (Vetési Általános Iskola, felkészítő: Szaniszlai Márta) vehette át.
Díjeső az általánosban
Az V–VIII. osztályosok
Míg a kicsik a főgimnáziumban versenyeztek, addig a Bălcescu-Petőfi Általános Iskolában szavaltak az általános iskolások. Az V–VI. osztályosoknak „A játék az gyönyörű…” címmel egy szabadon választott verset vagy prózarészletet kellett előadniuk a XX–XXI. század gyermek- és ifjúsági irodalmából, míg a VII–VIII. osztályosok felhívásának mottója egy Dsida Jenő-idézet volt: „Szép a világ, gyönyörű a világ, és nincs hiba benne”. Ebben a kategóriában a zsűri — Belényi Andrea magyar szakos tanfelügyelő, magyartanár, Fazekas Katalin magyartanár és Bumbuluţ Krisztina újságíró — egy szabadon választott természetleíró, vagy a természettel kapcsolatos verset várt a versenyzőktől a XIX–XXI. század magyar vagy világirodalmából. A legnépesebb mezőnyben bőven akadtak olyan diákok, akik igencsak megnehezítették a döntést szép magyar beszédükkel, tehetségükkel.
Az V–VI. osztályosok között Rák Gergő (Kalazanci Szent József Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Hargitay Erzsébet) és Balog Barbara (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Fórizs Enikő) győzedelmeskedett, második díjat nyert Antal Mátyás (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Fórizs Enikő) és Csapó Dávid (Johann Ettinger Német Líceum, felkészítő: Kovács Éva), harmadik díjas lett Szilágyi Anna (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Heinrich Andrea). Dicséretben részesült Csizmár Blanka (kaplonyi Fényi István Általános Iskola, felkészítő: Lászlóffy Csaba), a Kölcsey Ferenc Szülőbizottságának díját Szabó Boglárka (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Szász Anikó), az RMDSZ Nőszervezetének különdíját pedig Donca Anikó (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Fórizs Enikő) kapta.
Az VII–VIII. osztályosok között szintén ketten nyertek első díjat, Báthori Boglárka (lázári Petőfi Sándor Szaklíceum, felkészítő: Fórizs-Kiss Imola) és Kánya Réka (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő: Zilahi Kató Klára), második lett Kukovecz Ákos (szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium, felkészítő: Vancsó Marianna) és Liszkai Krisztián (Bălcescu-Petőfi Általános Iskola, felkészítő: Fehér Laura), harmadik díjat nyert Erdei Eszter (10-es Számú Általános Iskola, felkészítő: Tivadar Melinda). Dicséretben részesült Kocsis Anett (Kalazanci Szent József Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Kiss Hajnalka), a Kölcsey Ferenc Főgimnázium Szülőbizottságának díját Varga Sára Luca (hajdúböszörményi Bocskai István Gimnázium, felkészítő: Nagy Imréné), az RMDSZ Nőszervezetének különdíját pedig Polacsek Eszter (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Bagosi Ilona) vehette át.
Tehetséges középiskolások
A középiskolások, a legkisebbekhez hasonlóan, szintén a Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban bizonyítottak. A IX–X. osztályosok felhívását szintén egy Dsida Jenő idézettel — „Kék villogású, gyönyörű tó vagyok” — hirdették meg. A tanulóknak egy szabadon választott verssel kellett készülniük Ady Endre, Kaffka Margit, Gellért Sándor, Fényi István, Dsida Jenő, Szilágyi Domokos, Páskándi Géza, Kovács András Ferenc, Jánk Károly vagy más szatmári alkotó költészetéből. A legnagyobbak, a XI–XII. osztályosoknak „Én játszom ugyan, de ti vegyetek komolyan” (Szilágyi Domokos) mottóval a XX–XXI. század lírájából kellett választaniuk egy költeményt az életörömről, szerelemről, játékosságról.
A IX–X. osztályosok
A Gál Gyöngyi helyettes főtanfelügyelő, magyartanár, Márk-Nagy Ágota rendező, drámapedagógus, Kereskényi Sándor irodalomtörténész, múzeológus és Elek György újságíró alkotta zsűri döntése alapján a IX–X. osztályosok között első díjas lett Nyiscsák István Zsolt (nagyváradi Ady Endre Líceum, felkészítő: Dóbus Emőke), második díjas Trill Helga (budapesti Ady Endre Líceum, felkészítő: Mezősi Mónika), harmadik díjas Moroz Hannelore (Szatmárnémeti Református Gimnázium, felkészítő: Varga-Bressel Christiane). Dicséretben részesült Jávor Péter (budapesti Ady Endre Gimnázium, felkészítő: Mezősi Mónika), Jánk Anna (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Téglás József) és Pfeifer Melany (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Heinrich Andrea). A LiterArt díját Kovács Csenge (szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Líceum, felkészítő: Tóth Márta), a Kölcsey Ferenc Főgimnázium díját Mészáros Cyntia (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Fórizs Enikő), a Kölcsey Ferenc Szülőbizottság díját Scheitli Krisztina (Hám János Római Katolikus Líceum, felkészítő: Heinrich Andrea), az RMDSZ Nőszervezetének díját Telegdy Áron (Hám János Római Katolikus Teológiai Líceum, felkészítő: Heinrich Andrea) vehette át.
A XI-XII. osztályosok
A XI–XII. osztályosok versenyét Piti Alexandra (szegedi Radnóti Miklós Kísérleti Líceum, felkészítő: Róth Márton) nyerte meg, második díjas lett Csabai Gergely (nyíregyházi Kölcsey Ferenc Gimnázium, felkészítő: dr. Buczkóné Rangoni Claudia), a harmadik helyen végzett Lukács Levente (Aurel Popp Művészeti Líceum, felkészítő: Bokor Erika). A LiterArt díját Lázár Judit (Kalazanci Szent József Római Katolikus Líceum, felkészítő: Kiss Hajnalka) vehette át, a Kölcsey Ferenc Főgimnázium díját Szökőcs Zsófia (Kölcsey Ferenc Főgimnázium, felkészítő: Kovács Éva), az RMDSZ Nőszervezetének különdíját pedig Sárvári Dániel (Hám János Római Katolikus Líceum, felkészítő: Szász Anikó) nyerte el.
forrás: frissujsag.ro